ŘÍCI ANO TOMU, CO K NÁM PŘICHÁZÍ I.

31.03.2020

Kam soustředím svou pozornost...

Situaci, v níž se právě nacházíme, jsme si tak úplně nevybrali. Je to něco, co je pro nás zcela nové, a pravděpodobně se jedná o poměrně zlomový okamžik ve vývoji naší společnosti, ale i nás samotných. Žijeme v době, která je poměrně nejistá, a míru stresu z toho pramenící není vždy zcela jednoduché zvládnout. Každý z nás reagujeme jinak. Každý z nás za sebou máme jiné zkušenosti, jiné prožitky, ale i jiné zázemí. Významnou roli zde hraje je fakt, že nemáme jasnou představu o tom, co nás čeká a kdy to skončí.

Je dobré nezapomínat, že i v tak rozvinuté civilizaci, jako je ta naše, reagujeme na vyhrocené stresové situace tisíce let stejně.

Reakce na stres mají obvykle tři podoby: uteč nebo bojuj, případně dochází k tzv. zamrznutí těla, kdy se nedokážu hnout z místa.

Ano, stres může být v určitých situacích přínosný, ale to jde o krátkodobý stres, nikoli dlouhodobý či permanentní. Ten pak má na naše tělo výrazně negativní dopad.

Co tedy mohu udělat?

Potřebuji přijmout situaci, která nastala. Nebojovat s ní, nepopírat ji, netvářit se, že se mne netýká. Přiznat si, že to, co se děje, nemám ve svých rukou. Co ale ve svých rukou mám, je postoj, který k ní zaujmu.

Jinými slovy, mohu se rozhodnout, kam hledáček "svého dalekohledu", kterým se dívám na svět, namířím. Pokud se budu soustředit jen na téma koronaviru, uvidím jen koronavirus. A pozor, to, nač soustředím svou pozornost, postupem času roste. Ale jsem to zároveň já, kdo si může vybrat, čemu "svůj čas" věnuji. Kolem nás se totiž zároveň děje spousta krásných věcí. To, že je v daný moment nevidím, neznamená, že tu nejsou. Prostor, ve kterém žijeme, má mnoho úrovní. Právě začíná jaro, roční období, které v sobě skrývá nový život, nové začátky, je plné naděje.

Jsou tu ale i další věci. V současnosti často vnímáme obrovskou krizi hodnot. A aktuální koronavirová krize, jakoby odněkud ze dna vytáhla všechny ty úžasné věci, kterých je naše společnost schopna. Zažíváme velkou míru solidarity, lidé nabízí své služby za daleko nižší ceny. Mnozí nabízejí svou pomoc zcela zdarma.

Je to něco, co jsme v takovéto míře zažili naposled za sametové revoluce, a já jsem, ač to může znít divně, velmi vděčná, že to mohu zažít znova, aniž bych tu situaci chtěla jakkoliv zlehčovat či bagatelizovat. Ano, ta situace je závažná, ale mohu si dovolit vidět i to krásné, co přináší.