ŘÍCI ANO TOMU, CO K NÁM PŘICHÁZÍ II.

02.04.2020

Ne všechno máme ve svých rukou...

Situaci, v níž se právě nacházíme, jsme si tak úplně nevybrali. Co tedy pro sebe můžeme udělat, abychom se cítili lépe?

Můžeme se soustředit na to, co právě teď máme, a uvědomovat si cenu každého okamžiku. Žijeme náročné dny. Jsme konfrontováni se strachem o život. S tématem smrti naše společnost neumí zacházet. Je to něco, o čem se příliš nemluví. Přitom máloco nás naučí tolik o životě, jako vědomí toho, že má svůj začátek i konec.

Ne všechno máme ve svých rukou. Můžeme ale ovlivnit, jak ke každému okamžiku, který máme k dispozici, budeme přistupovat. Neutíkejme rychle dopředu, aby to už bylo za námi. Žádná z těch chvil, které prožíváme, se už nikdy nezopakuje. Často si vzpomenu na mého dědu Františka, který mi vždycky říkal: "Kam utikáš, chceš být na koncu dřiv?"


Tahle doba nás učí lépe si uvědomovat, že každý okamžik má takovou cenu, jakou mu dáme.

Využijme čas, který máme k dispozici, na všechno to, co často odkládáme. Na ty činnosti, u nichž jsme si říkali, až jednou...

Rádi byste malovali? Teď je čas začít. Máte dojem, že to neumíte? To vůbec nevadí, malujte pro radost z malování, ne pro výsledek.

Dělejte věci, které Vám dávají smysl a přinášejí radost.

Zpívejte, choďte do přírody, vyzdobte si svůj byt.

Rozpomeňte se na své sny, které jste měli, když jste byli "mladší". Na činnosti, které Vám dělaly radost. Vyšívejte, nebo třeba slepte model letadla, který Vám už několik let leží ve skříni.

Máte zahradu? Pracujte na zahradě. Práce na zahradě je plná naděje, radosti z očekávání nových přírůstků. Dělejte to, co máte rádi.

Jaro je doba jarních úklidů, času odkládání nepotřebného. Proč to nevyužít? Zbavte se všeho, co ztratilo ve vašem životě důležitost. Využijte tuhle dobu k tomu, abyste si ujasnili, co a koho chcete ve svém životě "mít", s kým, čím trávit svůj čas.

Tahle situace nám ukazuje, jak důležité je bytí v přítomném okamžiku. To, z čeho máme strach, je obava z budoucnosti nebo nás děsí to, co se stalo v minulosti. Možná ale právě teď sedíte doma a za oknem je pěkný jarní den. Tak se z něj radujme. Takový obyčejný okamžik, řekli byste si dřív. Ale dnes? To, co nám nejvíc chybí, když je zle, jsou právě takovéhle obyčejně chvíle. Obyčejné-neobyčejné okamžiky. Buďme k nim pozorní. Važme si jich. Buďme za ně vděční.